Spropitné může v mnoha podnicích činit poměrně služnou sumu peněz. Dostávají jej číšníci, pokojová služba, ubytovací zařízení všeobecně, ale také firmy, které vyrábí zákazníkům výrobky na míru, kadeřníci a mnozí poskytovatelé služeb. Víte ale, jak si o spropitné naprosto nenásilně říct, a také, jak s ním pak naložit?
Dýško zaplacené při platbě platebním terminálem
Tam, kde chybí platební terminál, se cítí zákazníci velmi často omezeni, mnozí danou prodejnu nebo poskytovatele služeb nevyužije, pokud si má možnost vybrat jiného, stejně kvalitního, který ovšem platební terminál používá. Umožňuje platbu nejen kartou, ale i hodinkami, mobilem, proto spousta lidí hotovost v peněžence ani nenosí, příp. v minimální výši.
Už samotné přijímání karty ukazuje zákazníkům, že jim vycházíte vstříc, a spolu s kvalitním zbožím od vás, nebo službou, rádi udělí spropitné. Také se rádi vrátí, protože mají vše, co potřebují, a to kvalitu i vstřícnost.
Při platbě kartou lze zaplatit spropitné velmi lehce, není pravdou, že jej zákazníci neplatí. Interní studie, kterou si nechala provést Dotykačka ukázala, že zákazníci platící kartou spropitné udělují, dokonce průměrně vyšší, než když platí v hotovosti. Dotypay platební terminál je k udělení dýška nenápadně motivuje. Volba výše spropitného se sama zobrazí na obrazovce při úhradě, zákazník si může vybrat, zda udělí spropitné v procentech, nebo chce uvést konkrétní sumu. Pokyny jsou navrženy tak, že k udělení dýška přímo vybízejí, odmítá málokdo.
Daně a spropitné
ČR nemá právní předpis, který stanovuje, jak s dýškem zacházet. Může si jej tak ponechat zaměstnance, nebo majitel podniku. Rozhodnutí je na majiteli. Pokud si ho nechá zaměstnavatel, stává se součástí tržby a musí se uvést do daňového přiznání a odvést daň 15% u OSVČ, 19% u právnických osob. V případě, že dostanou dýško mezi sebe zaměstnanci, o tuto částku se navýší jejich mzda a odvádí se daň 15%.
Chytré a kvalitní platební terminály najdete na Dotykacka.cz.